slideshow

 پوشش پلی استر بافت دار عمدتا یک اثر سطحی چروک است. زمانی که این پوشش به صورت یکنواخت بر روی فلز اعمال می شود، در نهایت محصولی با جلوه بصری زیبا با مقاصد کاربردی خاص به وجود می آید.

رنگدانه ها و حلال ها بر روی بافت چروک موثر هستند. بنابراین ممکن است بافت های متعددی برای رال های مختلف رنگ استفاده شود.
با تغییرات جزیی در پارامترهای خطوط تولید ورق رنگی، به راحتی می توان این محصول را تولید نمود.

از ویژگی های این محصول می توان علاوه بر جلوه بصری، به انعطاف پذیری، مقاومت در برابر شرایط جوی اشاره نمود به طوریکه در دسته بندی مقاومت در شرایط جوی در گروه UV3 و جز محصولات ورق رنگی مات قرار می گیرد.از سوی دیگر به علت داشتن نوع بافت، باران و برف بر روی سقف نگه داشته نمی شود و سطوح به راحتی تمیز می شود.این ویژگی باعث می شود که این محصول ورق رنگی بر روی سقف سازه ها در مناطق شمالی در بسیاری از کشورها بسیار مورد توجه قرار گیرد.

felezi color

مکانیسم تشکیل بافت:

با استفاده از مواد شیمیایی خاص، در طول فرایند خشک شدن، لایه های بالایی رنگ نسبت به لایه های پایینی رنگ، سریعتر خشک می شود و باعث ایجاد سطوح چروک می شود.
عواملی همانند سرعت سخت شدن، ضخامت فیلم رنگ،کاتالیزورهای تسریع واکنش، نوع و مقدار پیوند های مولکولی متقابل در تشکیل بافت چروک موثر هستند.

موارد مصرف:

محصولات ورق رنگی بافت دار چروک در مقایسه با سقف های سفالی سرامیکی از مزایای فراوانی برخوردار است:
از سقف های سرامیکی سبکتر، نصب آن آسانتر و در عین حال از زیبایی ظاهری خاصی برخوردار است. تعمیرات احتمالی با تعویض ورق فولادی براحتی انجام می شود. با نصب صحیح از قسمت اتصالات ،هیچ گونه نشتی آب به وجود نمی آید. بنابرای می توان برای سقف های صاف استفاده کرد. باران، برف و فضولات حیوانی بر روی سطح ورق رنگی باقی نمی ماند و نسبت به گرد و خاک از حساسیت کمتری برخوردار است.
در بسیاری از کشورها به عنوان درب گاراژ ها استفاده می شود.

پوشش پلی استر بافت دار چروک در فام های زیر قابل عرضه می باشد:

RAL 8019 (grey brown), RAL 3005 (wine red), RAL 7024 (graphite grey), RAL 6020 (chrome green), RAL 8004 (copper brown), RAL 3011 (brown red), RAL 9005 (jet black), RAL 3004 (purple red), RAL 8017 (chocolate brown), RAL 8002 (signal brown), RAL 3009 (oxide red) ve RAL 6005 (moss green).